Pozrite si fakty, čo sme v meste spravili za posledné roky

Tvár každého mesta sa mení v čase a Vysoké Tatry nie sú výnimkou. Prinášame vám pohľad do nedávnej minulosti a to, čo všetko sa nám spoločnými silami podarilo vo Vysokých Tatrách docieliť.

TURIZMUS: 2 milióny
Počet turistov vo Vysokých Tatrách rastie každým rokom. Historicky do Tatier vlani prišlo najviac návštevníkov, celkový počet prenocovaní návštevníkom v našom regióne v roku 2017 dosiahol hranicu takmer 2,1 milióna, pričom najväčší počet turistov tvorili práve Slováci. Toto číslo vynikajúco ilustruje fakt, čo všetko robí mesto Vysoké Tatry pre rozvoj turizmu.

Vývoj prenocovania návštevníkov v regióne Vysoké Tatry
2017: 2 084 632
2016: 2 054 510
2015: 1 779 360
2014: 1 574 499
2013: 1 538 902

VÝZNAMNÁ NÁVŠTEVA
Historicky prvá návšteva britskej kráľovnej Alžbety II a princa Philipa na Slovensku viedla aj do Vysokých Tatier. Ide o jednu z najdôležitejších návštev v histórii nášho mesta. Uskutočnila sa 24. októbra 2008. Za to, že do Tatier kráľovský pár zavítal, patrí vďaka aj súčasného primátorovi Jánovi Mokošovi, ktorý sa o to osobne postaral. Túto významnú udalosť pripomína tabuľa s textom na začiatku chodníka z Hrebienka k Rainerovej chate, čo je, mimochodom, prvá bezbariérová trasa vybudovaná v Tatrách.

TRAGICKÁ UDALOSŤ: 12 600
hektárov lesa zničila víchrica vo Vysokých Tatier v roku 2004. Za obeť jej padlo tri milióny kubíkov dreva. Zvyšný les, ktorý prežil, začal neskôr ničiť lykožrút. Podľahlo ďalších 7-tisíc hektárov. Spolu s požiarom v roku 2005 išlo o najničivejšiu udalosť v histórii Vysokých Tatier. Zásahové zložky a celú záchrannú akciu v tom čase riadil v tom čase nový primátor Ján Mokoš, ktorý stojí na čele mesta dodnes. Z ciest nariadil okamžité odpratanie popadaných stromov, aby sa dostali k obyvateľom či turistom, keďže víchrica bola tak ničivá, že hasiči nevedeli, kde majú skôr zasahovať. „Veľmi často sa v spomienkach vraciam k tejto udalosti, emotívnej, stresujúcej. Museli sme však prioritne chrániť životy našich ľudí a ich majetok,“ spomína Ján Mokoš. Za posledných 14 rokov sa však už mnohé zmenilo. Na postihnutých miestach sa neustále vysádzajú nové stromy, liečebne, sanatóriá či hotely fungujú a turisti na Vysoké Tatry nezabudli.

ZÁCHRANA HISTÓRIE: 45
ton materiálu vyniesli stavbári na pleciach na rekonštrukciu najdlhšieho premostenia vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa nad vodopádmi Studeného potoka a bolo otvorené v lete 2009. Dĺžka mostu je 25 metrov, čo je o tri metre viac ako mal pôvodný most.

CYKLOTRASY: 31
cyklotrás o dĺžke 172 kilometrov majú Vysoké Tatry. Keďže cykloturistika je vynikajúcou príležitosťou, ako spojiť športový pohyb so zážitkom, ktorý je vhodný pre každú vekovú kategóriu, je extrémne dôležité v budovaní cyklotrás pokračovať. Primátor mesta Ján Mokoš má rozpracovaný plán, ktorý počíta v nadchádzajúcom období s výstavbou trasy medzi Tatranskou Lomnicou a Tatranskou Kotlinou s napojením na Beliansku cyklotrasu pri Čarde v Tatranskej Kotline. Pri budovaní cyklotrás však majú Vysoké Tatry sťažené podmienky. Väčšinu z pozemkov totiž vlastní štát, mesto tak najprv musí pozemky vysporiadať, čo je časovo aj finančne veľmi náročné.
Mimochodom vedeli ste, že v rámci celoslovenskej akcie „Do práce na bicykli“ sa spomedzi všetkých miest v krajine práve Tatranci umiestnili na druhom mieste v počte najazdených kilometrov na jedného obyvateľa? Každý jeden človek odjazdil 2,11 kilometra.

UDRŽANIE TRADÍCIÍ: 10
rokov. Takto dlho skrášľuje mesto Vysoké Tatry zrekonštruovaná Vila Alica, ktorá dnes slúži ako mestská knižnica. Projekt záchrany pamiatkovo chráneného objektu v hodnote 377-tisíc eur sa financoval z mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, zhruba 56-tisícmi eur pochádza od štátu, veľkou sumou prispel aj Nórsky finančný mechanizmu. O to, že Nóri boli ochotní prispieť na rekonštrukciu, sa zásadným spôsobom pričinil práve primátor Ján Mokoš, ktorý investíciu osobne vybavoval. Vysoké Tatry sa môžu pýšiť okrem Vily Alica ešte ďalšími troma vilami. Všetky patria do zoznamu chránených pamiatok. Spolu tak v meste stojí až 72
kultúrnych pamiatok, ktorých najmasívnejšia obnova sa uskutočnila v posledných 15 rokoch. Napríklad na rekonštrukciu Vily Ilona sa vyčlenilo takmer 890-tisíc eur, modernizácia Vily Flóra stála bezmála 400-tisíc eur, na ktoré mesto získalo peniaze z eurofondov.

NÁJOMNÉ BÝVANIE: 165
nájomných bytov postavilo mesto za posledných 10 rokov pre mladé rodiny s deťmi. Na podporu rodinného bývania vo Vysokých Tatrách mesto zároveň v minulosti vyčlenilo zo svojho katastra až 24 parciel. V tomto type podpory chce mesto pokračovať aj naďalej. V najbližšom období by malo v meste pribudnúť 48 nových nájomných bytov. „Chceme mladých pritiahnuť domov, prípadne ich tu udržať. Je to jeden z mojich hlavných cieľov. Momentálne rokujeme o odkupe pozemkov, kde by byty mohli stáť a o možnostiach financovania,“ hovorí súčasný primátor Ján Mokoš.